VACHL A 2012-13 Playoff Schedule / Standings
Pool A Pool B
  GP W L T OTL Pts GF GA PIM   GP W L T OTL Pts GF GA PIM
Darkside 3 3 0 0 0 6 17 6 15 Billy & Boingers 3 2 0 1 0 5 10 5 36
Aviators 3 2 1 0 0 4 13 11 18 Blueliners 3 2 0 1 0 5 8 3 39
Blades 3 1 2 0 0 2 5 8 45 Cobra Kai 3 1 2 0 0 2 4 7 12
Fighting Fish 3 0 2 0 1 1 10 20 36 Warriors 3 0 3 0 0 0 3 10 24
VACHL A Playoffs (Tournament) General Playoff Notes:
No subs will be allowed for any playoff games
Round Robin Home Away i) goalie is only exception but must obtain league approval
Fri Mar 1   9:15 PM   Killarney   Aviators 9 Fighting Fish 4
Fri Mar 1   9:45 PM   Hillcrest   Blades 1 Darkside 3 3-4 min warmup (Clock starts at 25:00, game begins at 20:00)
Sat Mar 2   8:30 PM   Trout Lake   Billy & Boingers 4 Cobra Kai 2
Sat Mar 2   10:30 PM   Kerrisdale   Blueliners 4 Warriors 1 5 min 5 on 5 OT if game is tied (change on the fly ONLY, no timeouts in OT)
              **Note: OT will change to 3 min 5 on 5 in semi's and finals to allow time for shootout
Sat Mar 9   8:30 PM   Trout Lake   Cobra Kai 0 Blueliners 2
Sun Mar 10   7:15 PM   Trout Lake   Warriors 1 Billy & Boingers 4 3 player shootout following OT [semi-finals, finals only] (no repeat shooters until roster has cycled)
Sun Mar 10   8:45 PM   Trout Lake   Fighting Fish 2 Blades 3 (OT) ** Note: once team with less players finishes cycle, both teams can repeat shooters
Sun Mar 10   10:30 PM   Killarney   Darkside 6 Aviators 1
             
Fri Mar 15   9:15 PM   Killarney   Blueliners 2 Billy & Boingers 2 TOURNAMENT FORMAT (Division A)
Sat Mar 16   10:30 PM   Kerrisdale   Aviators 3 Blades 1 All teams will play a total of 5 games (3 Round Robin and 2 playoff games)
Sun Mar 17   7:15 PM   Trout Lake   Fighting Fish 4 Darkside 8
Sun Mar 17   10:30 PM   Killarney   Warriors 1 Cobra Kai 2 1) Teams will be divided into 2 Pools (A and B) based on regular season standings.  
Pool A will have #1*,3,5,7
Semi-finals Pool B will have #2*,4,6,8
Sat Mar 23   10:30 PM   Kerrisdale   Billy & Boingers 4 Aviators 2
Sun Mar 24   10:30 PM   Killarney   Darkside 1 Blueliners 2 * Placement of 1st and 2nd in Pools A and B will be determined by coin-flip
Classification Semi 2) Teams will play 3 round robin games in pool (regular season rules). 
Sat Mar 23   8:30 PM   Trout Lake   Blades 2 Warriors 3 (SO)
Sat Mar 23   9:15 PM   Britannia   Cobra Kai 5 Fighting Fish 4 3) Teams are then ranked by points (2pt win, 0pt loss, 1pt OTL) within their group.  
Tie breakers in the round robin rankings are:
Finals 7th Place i) head to head
Sat Apr 6   6:15 PM   Britannia   Blades   Fighting Fish   ii) wins
iii) goal differential
Finals 5th Place iv) lowest PIMs
Sat Apr 6   7:45 PM   Britannia   Warriors   Cobra Kai   v) regular season standings
Finals 3rd Place 4) The Medal Round: The 1st ranked teams from each pool will faceoff with the 2nd 
Sun Apr 7   12:30 PM   Britannia   Aviators   Darkside   ranked team in the opposite group in the semi-finals.
Finals 1st Place GroupA #1 vs GroupB #2 (Semi-final 1)
Sun Apr 7   2:00 PM   Britannia   Blueliners   Billy & Boingers   GroupB #1 vs GroupA #2 (Semi-final 2)
The winners of the above two games will play for "1st" while the losers will play for "3rd".
5) Classification Games: The 3rd ranked teams of each pool will play against the 4th ranked 
team in the opposite group in the Classification semi-finals.
GroupA #3 vs GroupB #4 (Classification Semi 1)
GroupB #3 vs GroupA #4 (Classification Semi 2)
The winners of the above two games will play for "5th" while the losers will play for "7th".
** If a game ends in a tie during the medal/classification rounds, there will be a 5v5 OT
(time permitting) followed by a 3man-sudden death shootout. 
** Round Robin games will only have 5v5 OT (time permitting)